RoboDST cihazınızı taşınması sırasında kaynatma kazanını çıkarınız ve damıtıcı ile ısıtıcı kısımlarını ayrı ayrı taşıyınız.
Bu iki bölüm birbirine 4 uçlu bir konnektörle bağlanmaktadır.
Distilasyonunu yapacağınız materyali kaynatma kazanına doldurun ve ısıtma kazanına yerleştirin.
Damıtıcı kısmını takarken sızdırmazlık contasının düzgün yerleştiğinden emin olun.
Isıtıcı bölmesiyle damıtma kısmı birbirine dönerek kilitlenir.
Kilitleme sırasında konnektörlerin tam takıldığından emin olun.
Çıkış borusundan kuvvetlice üfleyerek kilitlenmenin tam olduğundan ve hava kaçırmadığından emin olun.
Hava kaçırıyorsa contanın temiz olduğundan emin olun ve bir sünger yada bezle ıslatarak contanın üst kanadını parmağınızla dışa doğru bastırarak parmağınızı tüm çevresinde dolaştırınız ve bölmeleri birleştiriniz.
Elektrik kablosunu prize takınız. Sistem çalışmaya başlayacaktır.
Konnektör tam yerleşmiş ise Mode lambası sürekli olarak saniyede 2-3 kere yanıp söner, eğer tam takılmamışsa saniyede bir yanıp söner ve bip sesi duyulur.
RoboDST’nizi ilk defa kurup çalıştırıyorsanız manuel kontrol menüsünden çalıştırıp fanların çalışıp calışmadığını ve ölçümler menüsünden ısı sensörlerinin değerlerini kontrol ediniz.

Buhar DST:
Uçucu yağını çıkarmak istediğiniz materyali herhangi bir buharda pişirme aparatına koyarak kaynatma kazanına koyup 2-3 litre kadar su ilave edin ve 1.8 de anlatılan sıraya uyarak RoboDST’yi çalıştırın. Buhar DST menüsüne geçin.
Akış: Distilasyonda çıkan materyalin hızını değiştirir. Hız arttıkca çıkan sıvının ısısı yükselir. Uygun değer materyalin özelliklerine göre belirlenir. Minimum akış olsa dahi çıkan sıvının ısısı ortam ısısından 1-2 derece daha yüksek olur.
Bitiş T: Kaynatma kazanına koyulan su bitme noktasında iken Isıtıcı rezistans ısısı yükselmeye başlar. Burada girilen değere ulaşıldığında distilasyon otomatik olarak biter.
Ön Soğutma: 0-100 arasında ayarlanabilir. Distilasyon hızını arttırır . Buhar ile distilasyonu yapılan materyale göre değerini belirleyebilirsiniz.
İstenilen sistem değerleri girildikten sonra kursör BASLA üzerine getirilerek E(enter) tuşuna basıldığında distilasyon başlar. Buharlı distilasyonda uçucu yağla birlikte su da oluşur. Yağ-su karışımını yağ ayırma aparatı ile ayırmak gerekir. RoboDST Rezistans ( ısıtıcı) ısısı Bitiş T değerine ulaştığında soğutma işlemini otomatik olarak yapar ve distilasyonu otomatik olarak bitirir.

Pot Stil :
Distilasyonunu yapacağınız materyali kaynatma kazanındaki maximum çizgisinin 1 cm. üzerinden daha fazla olmamak kaydıyla koyunuz ve 1.8 de anlatılan sıraya uyarak RoboDST yi çalıştırın. Pot Stil menüsüne geçin.
Akış: Distilasyonda çıkan meteryalin hızını değiştirir . Hız arttıkca çıkan sıvının ısısı yükselir. Uygun değer materyalin özelliklerine göre belirlenir. Minimum akış olsa dahi çıkan sıvının ısısı ortam ısısından 1-2 derece daha yüksek olur.
Bitiş T: Distilasyon sırasında kazan ısısı(TPOT) burada ayarladığınız değere ulaştığında distilasyon otomatik olarak bitirilir.
Ön Soğutma: 0-100 arasında ayarlanabilir. Distilasyon hızını arttırır. Damıtılan materyale göre değerini belirleyebilirsiniz. Eğer aromalandırma için yapıyorsanız, fazla ön soğutma aromalandırmayı ters etkileyebilir.
Ayarlar: Bu kısımda 6 adet ısı alarm değeri belirlenir ve mod seçimi yapılır. Burada belirlenen alarm ısıları kazan ısısına bağlı çalışır. Kazan ısısı belirlenen alarm değerine her ulaştığında mode şeçimi BEKLE ise bip sesi ile birlikte distilasyon beklemeye geçer. Aşağı yukarı tuslarından birine basıldığında distilasyon devam eder. Eğer mod seçime ALARM ise sadece bip sesi duyulur ve distilasyon devam eder.
İstenilen sistem değerleri girildikten sonra kursör BASLA üzerine getirilerek E(enter) tuşuna basıldığında distilasyon başlar. RoboDST kazan ısısı Bitiş T değerine ulaştığında soğutma işlemini otomatik olarak yapar ve distilasyonu otomatik olarak bitirir.

MSF Stil :
Distilasyonunu yapacağınız materyali kaynatma kazanındaki maximum çizgisinin 1 cm üzerinden daha fazla olmamak kaydıyla koyunuz ve 1.8 de anlatılan sıraya uyarak RoboDST yi çalıştırın. MSF Stil menüsüne geçin.
Bitiş T: Distilasyon sırasında kazan ısısı(TPOT) burada ayarladığınız değere ulaştığında distilasyon otomatik olarak bitirilir.
Ön Soğutma: 0-100 arasında ayarlanabilir. Distilasyon hızını arttırır. Damıtılan materyale göre değerini belirleyebilirsiniz.
Set MSF: Ayrıştırılmak istenen sıvı yada yağın kaynama noktasıdır. Değer kaynama noktasına mümkün olduğunca yakın değerde olmalıdır. Kaynama noktaları bulunduğunuz yüksekliğe göre değişir, bunu göz önünde bulundurun.
İstenilen sistem değerleri girildikten sonra kursör BASLA üzerine getirilerek E(enter) tuşuna basıldığında distilasyon başlar. RoboDST kazan ısısı Bitiş T değerine ulaştığında soğutma işlemini otomatik olarak yapar ve distilasyonu otomatik olarak bitirir.

MANUEL/TEST :
Test kısmında fanları ve ısıtıcıyı manuel olarak çalıştırabilir yada kaynama testi yapabilirsiniz.
MANUEL Çalış üzerine gelip E(enter) tuşuna basıldığında, kursör Fan1 e getirilir ve E(enter) tuşuna basılırsa soğutma fanları çalışır.
Fan2 de ise E(enter) tuşuna basıldıktan sonra Yukarı Aşağı tuşları ile MSF fanının devri arttırılıp azaltılır.
MANUEL Çalış üzerine gelip tekrar E(enter) tuşuna basıldığında manuel çalışma durur ve otomatik soğutma işlemi başlar.
Kaynama noktasını bilmediğiniz sıvıyı kaynatma kazanına 1 litreden az olmamak kaydıyla koyunuz ve 1.8 de anlatılan sıraya uyarak RoboDST yi çalıştırınız.
MANUEL/TEST menüsünden Kaynama T.. menüsüne girip kursör Başla üzerinde iken E (enter) tuşuna basınız. Kaynama noktası 0 değerindedir.
Test bittiğinde kaynama noktası ekrana yazılır ve sistem soğutma işlemini yaparak otomatik olarak durur.

Ölçümler:
Bu menüde sistemle ilgili ölçümler ve çalışan kısımlar gösterilir.
TORT : Ortam ısısı, soğutma havası ısısı.
TCIK : Distilasyon çıkış ısısı.
TMSF : Ayrıştırıcı kolon çıkış ısısı.
TPOT : Kazan buhar ısısı.
TREZ : Rezistans , ısıtıcı taban ısısı.
FAN1 : Soğutma fanları durumu , 0 duruyor 1 çalışıyor.
FAN2 : Ayrıştırıcı kolon fanı durumu , 0 duruyor 1 çalışıyor.
PR : Çalışmakta olan proses adı.

Sistem Durumu:
Bu menude sistemde bulunan ısı sensörlerinin durum bilgileri, ısıstıcı ısısı durumu, haberleşme durum bilgisi bulunur.
Arızalı olmaları halinde karşılarında HATALI yazısı görülür.
Haberleşme hatası varsa ısıtıcı kapatılır, diğer hatalarda sistem süreli alarm verir ve sürekli soğutma işlemi yapar.

 

Android Uygulaması:
Mobil uygulama RoboDST cihazı ile bluetooth haberleşmesi kullanarak anlık bilgiler sunar.
Bu linki kullanarak RoboDST Android uygulamasını indirebilirsiniz.
Android 5.1 ve sonrası gereklidir.
Download edilen dosya zip formatındadır. Zip içerisinde APK dosyasını bulabilirsiniz.
Uygulamayı yüklerken ayarlarlardan google play store dışından uygulama kabul et seçeneği etkinleştirilmelidir.
Uygulamayı açmadan önce telefonunuzun HC-05 bluetooth cihazla eşleştirilmesi gereklidir. HC-05 bluetooth eşleme şifresi : 1234 dür.
Uygulamayı açmadan önce telefonunu bluetooth çalışır durumda olması gereklidir.